Моторни Масла
Какво трябва да знаем за моторните масла
Двигателно масло е синтетичен или петролен продукт, чиято цел е да смазва възлите и детайлите в двигателя с вътрешно горене при нормални и екстремни натоварвания. Освен да смазват, качествените моторни масла трябва да отвеждат част от топлината, която се отделя при работа на двигателя и да отмиват нагара и отлаганията, които остават при продължителна работа. Характеризират се със следните по-важни физични и химични свойства:
- Вискозитет на маслото
- Обемна плътност
- Вискозитетен индекс
- Точка на възпламеняване
- Температура на застиване
- Съдържание на механични примеси
- Съдържание на изкуствени добавки
- Стабилност на маслото
Видове моторни масла
Синтетични масла
Синтетичните масла се получават чрез изкуствени химични процеси и се състоят от един или няколко основни компонента. Поради тази причина те са по-устойчиви на високи и ниски температури, а свойствата им могат да се контролират по-лесно. Поради начина им на получаване те имат доста по-висока цена от минералните масла. Съществуват три различни метода за производство на синтетични масла, класифицирани от API (Американски Петролен Институт) в следните групи:
- API Group V - Естерни и диестерни съединения. Базови масла, които са 100% синтетични химични съединения и се получават чрез кондензация на киселина с алкохол. Притежават изключителни експлоатационни характеристики, но са неколкократно по-скъпи от група IV и група III.
- API Group IV - Поли-алфа-олефини (Polyalphaolefin - PAO). Базови масла, които са 100% синтетични химични съединения. Получават се чрез полимеризация на алфа-олефини. Притежават много добри качества и относително ниска цена.
- API Group III - Хидрокрекинг (Hydrocrack Synthese - HCS). Базови масла получени от суров нефт. Произвеждат се чрез по-дълъг процес, насочен към постигане на по-чисто базово масло чрез силно хидрокрекиране - пречистване с по-високо налягане и топлина. Притежават вискозитетен индекс над 120, повече от 90% наситени мастни киселини и по-малко от 0,03% сяра.
Минерални масла
Минералните масла се получават директно чрез дестилация от нефта без допълнителна обработка. Тук са включени API Group II и API Group I. Те са смес от много и най-различни въглеводороди. Съставът на маслата варира с качеството на нефта и условията на получаване. Поради тази причина те са сравнително нискокачествени. За да се гарантират определени показатели, устойчивост и др. най-често е необходимо добавянето на добавки/присадки.
- API Group II - Базови масла с вискозитетен индекс от 80 до 120, повече от 90% наситени мастни киселини и по-малко от 0,03% сяра.
- API Group I - Базови масла с вискозитетен индекс от 80 до 120, по-малко от 90% наситени мастни киселини и повече от 0,03% сяра.
Спецификации на маслата по SAE
Society of Automotive Engineers (SAE) дефинира вискозитета на маслата. Обозначенията имат вида "SAE xxW-yy" като числото преди буквата W (winter - зима) обозначава вискозитета при ниски температури, а числото след W - вискозитета при високи (работни) температури. Колкото по-голямо е числото толкова по-висок е вискозитета на маслото при ниски/високи температури. При ниски температури е желателно маслото да е с колкото се може по-нисък вискозитет, с което се улеснява стартирането на двигателя. При работни температури обаче е желателно той да е достатъчно висок, за да се гарантира доброто смазване на двигателя. Тъй като вискозитета на повечето вещества намалява рязко с увеличаване на температурата, и за да се гарантират едновременно и двете условия на маслата, се добавят различни полимери с пространствена структура, която зависи силно от температурата. При ниска температура полимерната верига е под формата на "топчета" а при висока те се "разгъват" и увеличават изкуствено вискозитета на маслото. Маслата със SAE 5W-yy или SAE 0W-yy са обикновено синтетични, докато стандартните минерални масла имат вискозитет от порядъка на SAE 15W-40 или SAE 20W-50.
Видове двигателни масла, класифицирани по SAE.
0W-8, 0W-12, 0W-16, 0W-20, 0W-30, 0W-40, 0W-50, 5W-16, 5W-20, 5W-30, 5W-40, 5W-50, 10W-30, 10W-40, 10W-50, 10W-60, 15W-40, 15W-50, 15W-60, 20W-40, 20W-50, 20W-60
Спецификации на маслата по API
Класификацията на American Petroleum Institute (API) дефинира качествените показатели на маслата. Тя има вида "API-Sx" за бензинови двигатели (S-Service) и "API-Cx" (C-Commercial) за дизелови двигатели. "x" е буква, която показва качеството на маслото, колкото тя е "по-голяма", толкова по-високи са качествените показатели. Масло с API-SB следователно е по-качествено от масло с API-SA. Актуалните моторни масла имат API-SN или по-високи (за бензин) и API-CF или по-високи (за дизел). API отразява условията в САЩ (температури, конструкция на автомобилите и др.). Освен нея съществува и класификация на армията на САЩ (MIL).
Спецификации на маслата по ACEA
Класификацията на Association des Constructeurs Européens d’Automobiles (ACEA) отразява характеристиките на маслата в Европа. Различните приложения на моторните масла по европейската класификация на ACEA са описани със следните букви:
Бензинови двигатели за леки автомобили
- ACEA A1 Категория за т.н. Fuel-Economy – моторни масла с особено нисък High-Temperature - High-Shear вискозитет (HTHS, 3.5 mPas). Предпочитани класове на вискозитет са: Xw-20, Xw-30.
- ACEA A2 Категория за общоприети и лесно течливи моторни масла.
- ACEA А3 Категория за общоприети и лесно течливи моторни масла с по-високи изисквания от А2. Превъзхожда А2 по отношение на загубите при изпарение, чистотата на буталата и стабилността при окисляване.
- ACEA A5 Категория за общоприети и лесно течливи моторни масла. Отговаря на А3, но с по-нисък HTHS-вискозитет. При тестване с масло 15W-40 се наблюдава намаляване разхода на гориво с минимум 2.5%.
- ACEA A7 Нова категория от 05/2021. Моторни масла за бензинови двигатели с High SAPS, ниска скорост на предварително запалване (Low Speed Pre-Ignition) и защита от износване на двигатели с DI (Direct Injection) и турбо компресор.
Дизелови двигатели за леки автомобили
- ACEA B1 Категория за Fuel-Economy моторни масла с особено нисък HighTemperature-High-Shear-вискозитет (отговаря на A1).
- ACEA B2 Категория за общоприети и лесно течливи моторни масла.
- ACEA B3 Категория за общоприети и лесно течливи моторни масла. Превъзхожда В2 по отношение на износването, чистотата на буталата и стабилността на вискозитета при отделяне на сажди.
- ACEA B4 Категория за дизелови двигатели с директно впръскване (TDI).
- ACEA B5 Отговаря на ACEA B4, но с по-нисък HTHS-вискозитет. При тестване в сравнение с масло 15W-40 се наблюдава намаляване разхода на гориво с минимум 2.5%.
- ACEA B7 Нова категория от 05/2021. Моторни масла за дизелови двигатели с High SAPS, ниска скорост на предварително запалване (Low Speed Pre-Ignition) и защита от износване на двигатели с DI (Direct Injection) и турбо компресор.
- ACEA C1 Спецификация от 10/2004 за дизелови двигатели с филтър за твърди частици. Съдържание на сулфатна пепел: макс. 0.5%. С по-нисък HTHS 2.9mPas (Ford).
- ACEA C2 Спецификация от 10/2004 за дизелови двигатели с филтър за твърди частици. Съдържание на сулфатна пепел: макс. 0.8%. С по-нисък HTHS 2.9mPas (PEUGEOT).
- ACEA C3 Спецификация от 10/2004 за дизелови двигатели с филтър за твърди частици. Съдържание на сулфатна пепел: макс. 0.8%. С HTHS 3.5 mPas (Daimler Chrysler / BMW).
- ACEA C4 Спецификация от 02/2007 за дизелови двигатели с филтър за твърди частици. Съдържание на сулфатна пепел: макс. 0.5%. С HTHS 3.5 mPas (RENAULT).
- ACEA C5 Спецификация от 12/2016 за Fuel-Economy масла, която заменя A1 и B1. Съдържание на сулфатна пепел: макс. 0.8%. С по-нисък HTHS 2.9 mPas. Предпочитани класове на вискозитет са: 0w-20, 5w-20.
- ACEA C6 Нова спецификация от 05/2021 за удължени интервали за смяна, с допълнителен тест за Fuel-Economy и средни нива на сулфатна пепел - mid SAPS. Високотемпературен вискозитет на срязване минимум - HTHS 2.6 mPas. Предпочитани класове на вискозитет са 0w-20.
- ACEA E4 Базирана на MB 228.5. Няма тест на двигател OM 364 A, но има на Mack T8 T8E, удължени интервали за смяна, подходящо за Euro III двигатели.
- ACEA E6 за двигатели с EGR, с или без филтър за твърди частици и за SCR NOx катализатори, препоръчва се за двигатели с филтър за твърди частици в комбинация с несъдържащо сяра гориво, съдържание на сулфатна пепел 1%.
- ACEA Е7 за двигатели без филтър за твърди частици (повечето двигатели с EGR и SCR NOx катализатор). Съдържание на сулфатна пепел - макс. 2%.
- ACEA E9 за двигатели с или без филтър за твърди частици, за двигатели оборудвани с EGR и SCR NOx катализатори, препоръчва се за двигатели с филтър за твърди частици в комбинация с несъдържащо сяра гориво, съдържание на сулфатна пепел 1%, подходящо за Euro V и Euro VI двигатели.
Кратко обучение за двигателните маслa
Филтрирано търсене
- Масла Mobil
- Масла Castrol
- Масла Total
- Масла Elf
- Масла Motul
- Масла Bardahl
- Масла Selenia
- Масла ENEOS
- Масла Comma
- Масла GM Opel
- Масла ADDINOL
- Масла BMW
- Масла Toyota
- Масла Ford
- Масла Nissan
- Масла Mazda
- Масла VAG
- Масла Eni / Agip
- Масла RAVENOL
- Масла VALVOLINE
- Масла Mercedes-Benz
- Масла ZF
- Масла LIQUI MOLY
- Масла за леки автомобили
- Масла за КАМИОНИ
- Масла за Мотори • Скутери • ATV • UTV
- Масла за Лодки • Джет
- Масла за ръчни скорости
- Масла за автоматични скорости
- Индустриални масла