Спирачна течност
Спирачната течност е вид хидравлична течност употребявана в спирачните системи на автомобили, камиони, автобуси, мотоциклети, велосипеди и др. При автомобилите с хидравлична помпа на съединителя, също се използва спирачна течност.
Видове спирачна течност
Повечето от използваните спирачни течности се произвеждат на основата на гликол-етер, но има и на основата на минерални масла и на силиконова основа.
Стандарти за спирачната течност
В световен мащаб са признати няколко стандарта за спирачните течности. Най-масово използваният стандарт е на Министерството на транспорта на САЩ (DOT).
DOT 3 Спирачната течност DOT 3 се произвежда на основата на гликол етер с температура на кипене 205° C (Dry boiling point), и 140 ° C (Wet boiling point) при съдържание на вода до 3,7%. Тези течности са предназначени за използване в спирачни системи оборудвани с гумени уплътнения изработени от стирен-бутадиенов каучук, или пропилен диен.
DOT 4 Спирачната течност DOT 4 се произвежда на основата на борат естер с температура на кипене 230° C (Dry boiling point), и 155 ° C (Wet boiling point) при съдържание на вода до 3,7%. Тези течности са предназначени за използване в спирачни системи, оборудвани с гумени уплътнения изработени от стирен-бутадиенов каучук, или пропилен диен.
DOT 5 Това е силиконова спирачна течност с температура на кипене 260° C (Dry boiling point), и 180 ° C (Wet boiling point). Тя не е съвместима с останалите спирачни течности и не се смесва с вода. За разлика от останалите тя е хидрофобна и не поема влага като останалите спирачни течности. DOT 5 не е съвместима с антиблокиращи системи (ABS), и за да се различава от останалите е оцветена в лилаво. Предимствата са по-високите температури на кипене и по-стабилен вискозитетен индекс, както и това, че не поема вода.
DOT 5.1 Спирачната течност DOT 5.1 се произвежда на основата на борат естер с температура на кипене 260° C (Dry boiling point), и 180 ° C (Wet boiling point) при съдържание на вода до 3,7%. Тази течност е създадена да има качествата на силиконовата течност, като същевременно е донякъде съвместима с останалите течности.
Други стандарти използвани за стандартизация на спирачните течности, е тази на Организацията на автомобилните инженери (SAE ). Техните стандарти са J1703, J1704, J1705, както и Международната организация по стандартизация (ISO) с одобрение по ISO 4925.
Спирачната течност произведена от гликол-етер и от борат-естер е силно хигроскопична. В процеса на употреба в автомобила тя абсорбира влагата във въздуха, с който контактува. Съдържанието на вода в спирачната течност води до понижение на точката на кипене, което от своя страна при интензивно спиране води до появата на газови мехурчета в спирачната система. Тези мехурчета са свиваеми при налягане, и крайният ефект от това кипене е силно намаление на спирачните усилия от спирачната система. Затова във въведените стандарти е зададено и максималния процент вода, след което течността в спирачната система трябва да се смени.
При автомобили с хидравлична помпа на съединителя също се използва спирачна течност DOT-4. Производителите на автомобили препоръчват нейната смяна заедно със смяната на хидравличната течност в спирачната система.
Износването на спирачните накладки води до постепенно отваряне на спирачните цилиндри и съответно спадане на нивото на хидравличната течност в казанчето. При нормална работа на спирачките и ако няма теч на спирачна течност, ниското ниво в казанчето на спирачната помпа показва необходимост от смяна на накладките а не от доливане на спирачна течност. В противен случай при смяната на накладките и връщането на спирачните бутала в първоначалната им позиция ще доведе до преливане.